Постраждалим від домашнього насильства надано право на безоплатну правову допомогу

  Законом України № 2229-VIII від 07.12.2017 доповнено частину 1 статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» пунктом 13, яким надано право на безоплатну вторинну правову допомогу особам, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, зокрема право на всі види правових послуг, передбачені частиною другою статті 13 цього Закону, яка зі свого боку передбачає здійснення представництва інтересів в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами.

  Постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. № 658 затверджено «Порядок взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі».

  Пунктом 33 Порядку передбачено те, що особам, постраждалим від домашнього насильства чи насильства за ознакою статі, видається направлення до центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Таке направлення видає відповідна уповноважена особа (структурний підрозділ), визначений у відповідності до п. 20 Порядку.

  Пункт 20 Порядку передбачає визначення відповідними райдержадміністраціями уповноважених осіб (структурний підрозділ), які (який) проводять (проводить) роботу з прийому та реєстрації заяв і повідомлень про вчинення насильства, координації заходів реагування на факти вчинення насильства, надання допомоги і захисту постраждалим особам, а також роботу з кривдниками відповідно до Законів України “Про запобігання та протидію домашньому насильству”, “Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків” та цього Порядку.

  Районні держадміністрації забезпечують організацію надання соціальних послуг постраждалим особам, у тому числі шляхом укладення угод про співпрацю з об’єднаними територіальними громадами на території району.

  У разі коли районною держадміністрацією та об’єднаною територіальною громадою укладено угоду про співпрацю, уповноважена особа, визначена відповідно до абзацу першого цього пункту або пункту 23 цього Порядку, направляє постраждалих осіб до відповідних загальних та спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб, інших установ та закладів, утворених районною держадміністрацією (радою об’єднаної територіальної громади).

  Однією із вказаних служб підтримки є відповідні служби у справах дітей та сім’ї відповідних райдержадміністрацій та об’єднаних територіальних громад.

  Отже, в разі наявності необхідності постраждалій особі отримання безоплатної вторинної правової допомоги, такій особі варто звернутись до служби у справах дітей та сім’ї відповідної райдержадміністрації або ж іншого органу, визначеного у відповідності до п. 20 зазначеного Порядку, який має видати постраждалій особі направлення (лист) до відповідного бюро (центру) безоплатної вторинної правової допомоги.

  За отриманням додаткових роз’яснень кожен може звернутись до одного із бюро правової правової допомоги, які є у відповідних районних центрах, або відповідного місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, які наявні у великих містах.

  Також кожен має право звернутись усно за номером телефону “гарячої лінії” Єдиного контакт-центру системи безоплатної правової допомоги: (0-800-213-103).


  Адвокат Сергій Ткаченко.  08.09.2019.